Vishay Sfernice T93YA105KT20
T93YA105KT20 picture photo
Mfg. Part Number
T93YA105KT20
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 1M OHM 0.5W TH
Datasheet Download
T93YA105KT20.pdf
Availability of T93YA105KT20
QUANTITY
T93YA105KT20 Order Process
Ship out your order
Specifications of T93YA105KT20
Internal Part NumberEIS-T93YA105KT20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT93 3/8" Square Multi-Turn Cermet Trimmers
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT93
PackagingTube
Resistance (Ohms)1M
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.382" x 0.197" Face x 0.386" H (9.70mm x 5.00mm x 9.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T93YA105KT20
Related LinksT93YA1, T93YA105KT20 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T93YA105KT20 Details Description
Related parts for T93YA105KT20
ENCODER OPTICAL ROT 32POS PC MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 13K OHM 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 280K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 1W 15V 67MA OUT datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 2.54MM T/H datasheet.pdf