Vishay Sfernice T93YA504KT20
T93YA504KT20 picture photo
Mfg. Part Number
T93YA504KT20
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500K OHM 0.5W TH
Datasheet Download
T93YA504KT20.pdf
Availability of T93YA504KT20
QUANTITY
T93YA504KT20 Order Process
Ship out your order
Specifications of T93YA504KT20
Internal Part NumberEIS-T93YA504KT20
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductT93 3/8" Square Multi-Turn Cermet Trimmers
Standard Package50
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesT93
PackagingTube
Resistance (Ohms)500k
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns21
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.382" x 0.197" Face x 0.386" H (9.70mm x 5.00mm x 9.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T93YA504KT20
Related LinksT93YA5, T93YA504KT20 Datasheet, Vishay Sfernice Distributor
T93YA504KT20 Details Description
Related parts for T93YA504KT20
IC DETECTOR VOLTAGE 3.1V 5TSOP datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 58POS STR datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 54 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC BATT PROT 2-4CELL LI-ION SM8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 0.027UF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 2W DO204AL datasheet.pdf
DSub Connector Plug, Male Pins 9 Position Solder datasheet.pdf