Vishay/Sprague T95B156K016HSAL
T95B156K016HSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95B156K016HSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 10% 1611
Datasheet Download
T95B156K016HSAL.pdf
Availability of T95B156K016HSAL
QUANTITY
T95B156K016HSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95B156K016HSAL
Internal Part NumberEIS-T95B156K016HSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95B156K016HSAL
Related LinksT95B156, T95B156K016HSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95B156K016HSAL Details Description
Related parts for T95B156K016HSAL
DIODE ZENER 4.3V 200MW SOD323 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 1.5A TO-126 datasheet.pdf
IC REG BUCK 3V 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125 EXTEND datasheet.pdf
VARISTOR 198V 3.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
CAP ALUM 2.2UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
PNL MNT 20MA GREEN W/WIRE 6" datasheet.pdf
RES 234K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf