Vishay/Sprague T95B156M016HSSL
T95B156M016HSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95B156M016HSSL
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611
Datasheet Download
T95B156M016HSSL.pdf
Availability of T95B156M016HSSL
QUANTITY
T95B156M016HSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95B156M016HSSL
Internal Part NumberEIS-T95B156M016HSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95B156M016HSSL
Related LinksT95B156, T95B156M016HSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95B156M016HSSL Details Description
Related parts for T95B156M016HSSL
IDC CABLE - MDL36K/MC36F/MDL36K datasheet.pdf
RES SMD 2.74K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
OSC CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
PANEL INDICATOR INCAND 28V GREEN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 10% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
INDICATOR 8MM FIXED BLU 12V SLDR datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP PREBIAS 0.1W ES6 datasheet.pdf