Vishay/Sprague T95B156M016LZSL
T95B156M016LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95B156M016LZSL
Brief Description
CAP TANT 15UF 16V 20% 1611
Datasheet Download
T95B156M016LZSL.pdf
Availability of T95B156M016LZSL
QUANTITY
T95B156M016LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95B156M016LZSL
Internal Part NumberEIS-T95B156M016LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)550 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1611 (4028 Metric)
Size / Dimension0.157" L x 0.110" W (4.00mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.087" (2.20mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95B156M016LZSL
Related LinksT95B156, T95B156M016LZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95B156M016LZSL Details Description
Related parts for T95B156M016LZSL
IC MCU 32BIT ROMLESS 388PBGA datasheet.pdf
TVS DIODE 36.8VWM 59.3VC SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 13POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 12AWG 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
RES 1K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 53POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 6.3V 2917 datasheet.pdf
CABLE TIE 60LB. 15.35" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 115VAC TERM datasheet.pdf
OSC XO 155.52MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf