Vishay/Sprague T95C107K016LSSL
T95C107K016LSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95C107K016LSSL
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812
Datasheet Download
T95C107K016LSSL.pdf
Availability of T95C107K016LSSL
QUANTITY
T95C107K016LSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95C107K016LSSL
Internal Part NumberEIS-T95C107K016LSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)90 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95C107K016LSSL
Related LinksT95C107, T95C107K016LSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95C107K016LSSL Details Description
Related parts for T95C107K016LSSL
IC TXRX RS232 230KBPS 16-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 200K OHM 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
DEMO SYSTEM BASED ON SPMD250STP datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .102M 23POS datasheet.pdf
CABLE USB A FMALE/HANDYLINK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1/4W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC DDR3 1GB 96BGA datasheet.pdf
350 TB RIS CLA 180D SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf