Vishay/Sprague T95C337M6R3EBAL
T95C337M6R3EBAL picture photo
Mfg. Part Number
T95C337M6R3EBAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 6.3V 20% 2812
Datasheet Download
T95C337M6R3EBAL.pdf
Availability of T95C337M6R3EBAL
QUANTITY
T95C337M6R3EBAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95C337M6R3EBAL
Internal Part NumberEIS-T95C337M6R3EBAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)170 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2812 (7132 Metric)
Size / Dimension0.280" L x 0.126" W (7.10mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeC
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95C337M6R3EBAL
Related LinksT95C337, T95C337M6R3EBAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95C337M6R3EBAL Details Description
Related parts for T95C337M6R3EBAL
IC REG SWTCHD CAP 5V 25MA 8VSSOP datasheet.pdf
CONNECTOR SOCKET 14POS 2.54MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V/ADJ 0.3A 8TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.032" NYLON 9.78MM datasheet.pdf
RES 0.909 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY A195 NM RTNM datasheet.pdf
SCZ 3.81/04/180F SN GN BX datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf