Vishay/Sprague T95D107K016CSSL
T95D107K016CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95D107K016CSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T95D107K016CSSL.pdf
Availability of T95D107K016CSSL
QUANTITY
T95D107K016CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D107K016CSSL
Internal Part NumberEIS-T95D107K016CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D107K016CSSL
Related LinksT95D107, T95D107K016CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D107K016CSSL Details Description
Related parts for T95D107K016CSSL
DIODE ZENER 9.1V 500MW DO35 datasheet.pdf
RES SMD 27.4KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
EMITTER IR 870NM 100MA T 1 3/4 datasheet.pdf
RES 13 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS R/A .100 GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 10V X6S 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 31POS GOLD datasheet.pdf
500 TB SOC MATCH/TX datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 1000VDC datasheet.pdf