Vishay/Sprague T95D107M016CZSL
T95D107M016CZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95D107M016CZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
T95D107M016CZSL.pdf
Availability of T95D107M016CZSL
QUANTITY
T95D107M016CZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D107M016CZSL
Internal Part NumberEIS-T95D107M016CZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D107M016CZSL
Related LinksT95D107, T95D107M016CZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D107M016CZSL Details Description
Related parts for T95D107M016CZSL
CAP ALUM 27000UF 20% 10V SNAP datasheet.pdf
SW MINI SPDT PLUNG GOLD SLD 125V datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
IGBT 390V 20A 150W D2PAK datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
HEAVY DUTY MOUNT .375" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1.5A 10MSOP datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf