Vishay/Sprague T95D107M016LSSS
T95D107M016LSSS picture photo
Mfg. Part Number
T95D107M016LSSS
Brief Description
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
T95D107M016LSSS.pdf
Availability of T95D107M016LSSS
QUANTITY
T95D107M016LSSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D107M016LSSS
Internal Part NumberEIS-T95D107M016LSSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D107M016LSSS
Related LinksT95D107, T95D107M016LSSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D107M016LSSS Details Description
Related parts for T95D107M016LSSS
IC A/D CONV 2CH 16BIT 10-MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG ASSY 12PS 14-18AWG YEL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 12V datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X8R 0603 datasheet.pdf
LENS CLEAR PEARL EMF 18X18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 20V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf
0625 PIN-LINE HDR SCRW MACH CONT datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 50V X8G RADIAL datasheet.pdf