Vishay/Sprague T95D156M035CZSS
T95D156M035CZSS picture photo
Mfg. Part Number
T95D156M035CZSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 35V 20% 2917
Datasheet Download
T95D156M035CZSS.pdf
Availability of T95D156M035CZSS
QUANTITY
T95D156M035CZSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D156M035CZSS
Internal Part NumberEIS-T95D156M035CZSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)410 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D156M035CZSS
Related LinksT95D156, T95D156M035CZSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D156M035CZSS Details Description
Related parts for T95D156M035CZSS
IC OPAMP GP 1.5MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 5.08MM 8POS datasheet.pdf
RES SMD 180K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 200MHZ 8TSSOP datasheet.pdf
Crystal 10.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 4.7K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 21K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 178 TYPE A 4POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
BOARD MICROSD CLICK STORAGE datasheet.pdf
DIODE ZENER 6V 250MW SOD123 datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf