Vishay/Sprague T95D157K016LSSS
T95D157K016LSSS picture photo
Mfg. Part Number
T95D157K016LSSS
Brief Description
CAP TANT 150UF 16V 10% 2917
Datasheet Download
T95D157K016LSSS.pdf
Availability of T95D157K016LSSS
QUANTITY
T95D157K016LSSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D157K016LSSS
Internal Part NumberEIS-T95D157K016LSSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D157K016LSSS
Related LinksT95D157, T95D157K016LSSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D157K016LSSS Details Description
Related parts for T95D157K016LSSS
IC OSC SGL TIMER 1.8MHZ 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 25V X7R 0603 datasheet.pdf
15P MINI UMNL2 CAP HSG UL94V2 datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
RES 24.2 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
ROUND 4MM LITEPIPE datasheet.pdf