Vishay/Sprague T95D157M016CZSS
T95D157M016CZSS picture photo
Mfg. Part Number
T95D157M016CZSS
Brief Description
CAP TANT 150UF 16V 20% 2917
Datasheet Download
T95D157M016CZSS.pdf
Availability of T95D157M016CZSS
QUANTITY
T95D157M016CZSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D157M016CZSS
Internal Part NumberEIS-T95D157M016CZSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance150µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D157M016CZSS
Related LinksT95D157, T95D157M016CZSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D157M016CZSS Details Description
Related parts for T95D157M016CZSS
RES SMD 910K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 11.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
CAP MICA 500PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO-215AA datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf