Vishay/Sprague T95D227K010CZSL
T95D227K010CZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95D227K010CZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917
Datasheet Download
T95D227K010CZSL.pdf
Availability of T95D227K010CZSL
QUANTITY
T95D227K010CZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D227K010CZSL
Internal Part NumberEIS-T95D227K010CZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)65 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D227K010CZSL
Related LinksT95D227, T95D227K010CZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D227K010CZSL Details Description
Related parts for T95D227K010CZSL
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
OSC 3.3V PROG CMOS PWRDN 50PPM datasheet.pdf
CONN FAKRA JACK STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
RES 20K OHM .3W .01% RADIAL datasheet.pdf