Vishay/Sprague T95D227M010CZSS
T95D227M010CZSS picture photo
Mfg. Part Number
T95D227M010CZSS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917
Datasheet Download
T95D227M010CZSS.pdf
Availability of T95D227M010CZSS
QUANTITY
T95D227M010CZSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D227M010CZSS
Internal Part NumberEIS-T95D227M010CZSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D227M010CZSS
Related LinksT95D227, T95D227M010CZSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D227M010CZSS Details Description
Related parts for T95D227M010CZSS
RES SMD 383 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Crystal 14.82252MHz 30ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 105°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
HARNESS HSG(GEM)23P datasheet.pdf
STRIP CON datasheet.pdf
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 2.5W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
TM40 CRIMP MOD. *690011000 datasheet.pdf
52E ACT SW-83118-19-20 R=37 datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HD 38999 121C 121#23 SKT RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf