Vishay/Sprague T95D477K6R3LSAS
T95D477K6R3LSAS picture photo
Mfg. Part Number
T95D477K6R3LSAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 470UF 6.3V 10% 2917
Datasheet Download
T95D477K6R3LSAS.pdf
Availability of T95D477K6R3LSAS
QUANTITY
T95D477K6R3LSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95D477K6R3LSAS
Internal Part NumberEIS-T95D477K6R3LSAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2917 (7343 Metric)
Size / Dimension0.293" L x 0.170" W (7.40mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max)0.122" (3.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeD
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95D477K6R3LSAS
Related LinksT95D477, T95D477K6R3LSAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95D477K6R3LSAS Details Description
Related parts for T95D477K6R3LSAS
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
PROGRAMMER MULTILINK HC08 USB datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1.5KV NP0 1825 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT 16-SOEIAJ datasheet.pdf
IC CMOS 8-IN NOR/OR GATE 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 33PF 1KV U2J RADIAL datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .076M 12POS datasheet.pdf
RES 45.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SCKT datasheet.pdf
CONN HDR 42POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
RES SMD 196 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf