Vishay/Sprague T95R106K050HZSL
T95R106K050HZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R106K050HZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 10UF 50V 10% 2824
Datasheet Download
T95R106K050HZSL.pdf
Availability of T95R106K050HZSL
QUANTITY
T95R106K050HZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R106K050HZSL
Internal Part NumberEIS-T95R106K050HZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)500 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R106K050HZSL
Related LinksT95R106, T95R106K050HZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R106K050HZSL Details Description
Related parts for T95R106K050HZSL
CONN HEADER 37POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 3W 121 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES MO 1W 15K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 0.02 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 13.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
FILTER C TYPE 1.0UF 10V 0805 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW DO213AB datasheet.pdf
3/4" FR BRAIDED SLEEVING datasheet.pdf
RES 43K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf