Vishay/Sprague T95R107K010CSSL
T95R107K010CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R107K010CSSL
Brief Description
CAP TANT 100UF 10V 10% 2824
Datasheet Download
T95R107K010CSSL.pdf
Availability of T95R107K010CSSL
QUANTITY
T95R107K010CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R107K010CSSL
Internal Part NumberEIS-T95R107K010CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)75 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R107K010CSSL
Related LinksT95R107, T95R107K010CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R107K010CSSL Details Description
Related parts for T95R107K010CSSL
CONN HEADER 18POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 30POS .156 BLACK datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-18VIN 05VOUT datasheet.pdf
KIT FIM APPLICATION datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
RES 1.4K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
2.0WIRE TO BOARD CLIP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP FILM 910PF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf