Vishay/Sprague T95R127M020LZSL
T95R127M020LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R127M020LZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 120UF 20V 20% 2824
Datasheet Download
T95R127M020LZSL.pdf
Availability of T95R127M020LZSL
QUANTITY
T95R127M020LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R127M020LZSL
Internal Part NumberEIS-T95R127M020LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance120µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)80 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R127M020LZSL
Related LinksT95R127, T95R127M020LZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R127M020LZSL Details Description
Related parts for T95R127M020LZSL
RES SMD 0.12 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 36POS DUAL TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 124K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 352CQFP datasheet.pdf
RES 3.3K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 160V RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 24POS 2.54MM T/H datasheet.pdf