Vishay/Sprague T95R156K050CABL
T95R156K050CABL picture photo
Mfg. Part Number
T95R156K050CABL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824
Datasheet Download
T95R156K050CABL.pdf
Availability of T95R156K050CABL
QUANTITY
T95R156K050CABL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R156K050CABL
Internal Part NumberEIS-T95R156K050CABL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R156K050CABL
Related LinksT95R156, T95R156K050CABL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R156K050CABL Details Description
Related parts for T95R156K050CABL
HOOK-UP STRND 20AWG BROWN 1000' datasheet.pdf
RES NTWRK 32 RES 100 OHM 64LBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
RES SMD 2.34KOHM 0.01% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 0.25W datasheet.pdf
500 TB SPRING PLUG F/NUT datasheet.pdf
OSC MEMS 150.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf