Vishay/Sprague T95R156K050CSAL
T95R156K050CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R156K050CSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824
Datasheet Download
T95R156K050CSAL.pdf
Availability of T95R156K050CSAL
QUANTITY
T95R156K050CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R156K050CSAL
Internal Part NumberEIS-T95R156K050CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)350 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R156K050CSAL
Related LinksT95R156, T95R156K050CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R156K050CSAL Details Description
Related parts for T95R156K050CSAL
IC DUAL DIFF COMP 8-DIP datasheet.pdf
IC 8BIT 1.0-3.5US DAC S/O 8VSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 0.022UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 107 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN R/A PLUG 30PIN SLD CUP datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
RES 3 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X15MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 24VDC WIRE datasheet.pdf