Vishay/Sprague T95R156K050LSAS
T95R156K050LSAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R156K050LSAS
Brief Description
CAP TANT 15UF 50V 10% 2824
Datasheet Download
T95R156K050LSAS.pdf
Availability of T95R156K050LSAS
QUANTITY
T95R156K050LSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R156K050LSAS
Internal Part NumberEIS-T95R156K050LSAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)400 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R156K050LSAS
Related LinksT95R156, T95R156K050LSAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R156K050LSAS Details Description
Related parts for T95R156K050LSAS
THERMISTOR 4.7K OHM NTC LEADED datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 1.5W MPT3 datasheet.pdf
CONN RING 90DEG 1/0AWG 5/16" TIN datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 250K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 44.7K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
STRIKER BODY datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 460MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
MICRO 9 F 18" RBW JACKP datasheet.pdf
COAX CABLE-HIGH PERFO datasheet.pdf
2200UF 50V 18X35MM 105C 4000H datasheet.pdf