Vishay/Sprague T95R226K035CSAL
T95R226K035CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R226K035CSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 35V 10% 2824
Datasheet Download
T95R226K035CSAL.pdf
Availability of T95R226K035CSAL
QUANTITY
T95R226K035CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R226K035CSAL
Internal Part NumberEIS-T95R226K035CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)240 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R226K035CSAL
Related LinksT95R226, T95R226K035CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R226K035CSAL Details Description
Related parts for T95R226K035CSAL
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 12PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
MICRO-D RCPT 9POS PIN 18" WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
POT 1K OHM 1.5W CERMET LINEAR datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf