Vishay/Sprague T95R226K050ESAS
T95R226K050ESAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R226K050ESAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 22UF 50V 10% 2824
Datasheet Download
T95R226K050ESAS.pdf
Availability of T95R226K050ESAS
QUANTITY
T95R226K050ESAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R226K050ESAS
Internal Part NumberEIS-T95R226K050ESAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
ESR (Equivalent Series Resistance)390 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R226K050ESAS
Related LinksT95R226, T95R226K050ESAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R226K050ESAS Details Description
Related parts for T95R226K050ESAS
IC OPAMP JFET 5.6MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A 4FLIPCHIP datasheet.pdf
RES 1.21K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH 400CPR 5/16" datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 700MA 150 MOHM datasheet.pdf