Vishay/Sprague T95R227K016ESAS
T95R227K016ESAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R227K016ESAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
T95R227K016ESAS.pdf
Availability of T95R227K016ESAS
QUANTITY
T95R227K016ESAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227K016ESAS
Internal Part NumberEIS-T95R227K016ESAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227K016ESAS
Related LinksT95R227, T95R227K016ESAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227K016ESAS Details Description
Related parts for T95R227K016ESAS
RES SMD 127 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEAT SINK 25MM X 25MM X 14.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC GATE NAND 1CH 8-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES NETWORK 5 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 111 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 27MH 35MA 308 OHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 45POS SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 25POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
MINI BX PIN HDR 128 POS datasheet.pdf