Vishay/Sprague T95R227K016HZSS
T95R227K016HZSS picture photo
Mfg. Part Number
T95R227K016HZSS
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
T95R227K016HZSS.pdf
Availability of T95R227K016HZSS
QUANTITY
T95R227K016HZSS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227K016HZSS
Internal Part NumberEIS-T95R227K016HZSS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227K016HZSS
Related LinksT95R227, T95R227K016HZSS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227K016HZSS Details Description
Related parts for T95R227K016HZSS
CONN HEADER R/A 80POS 1.27MM datasheet.pdf
PIN RECPT .040/.050 DIA 0355 SER datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 24POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
SINGLE DOOR CONSOLET 38X24X21 datasheet.pdf
INSERT FEMALE 40POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TRIM 5-30PF 175V THRU HOLE datasheet.pdf