Vishay/Sprague T95R227M016CSAS
T95R227M016CSAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R227M016CSAS
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824
Datasheet Download
T95R227M016CSAS.pdf
Availability of T95R227M016CSAS
QUANTITY
T95R227M016CSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227M016CSAS
Internal Part NumberEIS-T95R227M016CSAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227M016CSAS
Related LinksT95R227, T95R227M016CSAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227M016CSAS Details Description
Related parts for T95R227M016CSAS
IC ACCELEROMETER DUAL-AXIS 8CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.2A 65 MOHM SMD datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN PLUG 1.27MM 80POS GOLD PCB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 909K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS VERT 7.62MM datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 28VIN 36VOUT 10W datasheet.pdf