Vishay/Sprague T95R227M016ESSL
T95R227M016ESSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R227M016ESSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824
Datasheet Download
T95R227M016ESSL.pdf
Availability of T95R227M016ESSL
QUANTITY
T95R227M016ESSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227M016ESSL
Internal Part NumberEIS-T95R227M016ESSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227M016ESSL
Related LinksT95R227, T95R227M016ESSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227M016ESSL Details Description
Related parts for T95R227M016ESSL
INDUCTOR COMMON MODE 25UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 R/A datasheet.pdf
AAA CONTACT SOLDER TYPE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 25A datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 250V RADIAL datasheet.pdf