Vishay/Sprague T95R227M016EZAS
T95R227M016EZAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R227M016EZAS
Brief Description
CAP TANT 220UF 16V 20% 2824
Datasheet Download
T95R227M016EZAS.pdf
Availability of T95R227M016EZAS
QUANTITY
T95R227M016EZAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R227M016EZAS
Internal Part NumberEIS-T95R227M016EZAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)120 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R227M016EZAS
Related LinksT95R227, T95R227M016EZAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R227M016EZAS Details Description
Related parts for T95R227M016EZAS
RES SMD 150 OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 2A TO-126 datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 22 OHM 14SOIC datasheet.pdf
TRANS 2PNP 45V 0.1A SOT666 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 16MM datasheet.pdf