Vishay/Sprague T95R336K035HZAS
T95R336K035HZAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R336K035HZAS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 35V 10% 2824
Datasheet Download
T95R336K035HZAS.pdf
Availability of T95R336K035HZAS
QUANTITY
T95R336K035HZAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R336K035HZAS
Internal Part NumberEIS-T95R336K035HZAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)280 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R336K035HZAS
Related LinksT95R336, T95R336K035HZAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R336K035HZAS Details Description
Related parts for T95R336K035HZAS
IC GATE DRVR 1CH 16NS 10TDFN datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 24POS 2MM T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 37POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER 176POS 11ROW VERT datasheet.pdf
INSULATION PUNCH datasheet.pdf
SWITCH SNAP-ACTING datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 10% 2917 datasheet.pdf
Connector Header 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 0.65A 6DSBGA datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
BALLAST HI-INT 70W datasheet.pdf