Vishay/Sprague T95R336M035HZAL
T95R336M035HZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R336M035HZAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 33UF 35V 20% 2824
Datasheet Download
T95R336M035HZAL.pdf
Availability of T95R336M035HZAL
QUANTITY
T95R336M035HZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R336M035HZAL
Internal Part NumberEIS-T95R336M035HZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)200 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R336M035HZAL
Related LinksT95R336, T95R336M035HZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R336M035HZAL Details Description
Related parts for T95R336M035HZAL
FILTER LINE 18MH 1.2A TYPE 21V datasheet.pdf
HEATSHRINK LABEL 3/16" X 8' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 68PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 16V X7R 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 13PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 5A 120V datasheet.pdf
FIXED IND 2.6NH 450MA 250 MOHM datasheet.pdf