Vishay/Sprague T95R337K016LZSL
T95R337K016LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R337K016LZSL
Brief Description
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
T95R337K016LZSL.pdf
Availability of T95R337K016LZSL
QUANTITY
T95R337K016LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R337K016LZSL
Internal Part NumberEIS-T95R337K016LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R337K016LZSL
Related LinksT95R337, T95R337K016LZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R337K016LZSL Details Description
Related parts for T95R337K016LZSL
CONN HEADER 41POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 40POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 15POS 2MM T/H datasheet.pdf
IC FLASH 512MBIT 100NS 64FBGA datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 4"L X 4"W datasheet.pdf
RES 178 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf