Vishay/Sprague T95R337M016CSAL
T95R337M016CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R337M016CSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 330UF 16V 20% 2824
Datasheet Download
T95R337M016CSAL.pdf
Availability of T95R337M016CSAL
QUANTITY
T95R337M016CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R337M016CSAL
Internal Part NumberEIS-T95R337M016CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)55 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R337M016CSAL
Related LinksT95R337, T95R337M016CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R337M016CSAL Details Description
Related parts for T95R337M016CSAL
IC TXRX RS485/RS422 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X7R 1210 datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 100A POWRBLOK datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 9.53K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 198V 400A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST COTS datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 10% 1600VDC datasheet.pdf