Vishay/Sprague T95R397K6R3CZAL
T95R397K6R3CZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R397K6R3CZAL
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824
Datasheet Download
T95R397K6R3CZAL.pdf
Availability of T95R397K6R3CZAL
QUANTITY
T95R397K6R3CZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R397K6R3CZAL
Internal Part NumberEIS-T95R397K6R3CZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R397K6R3CZAL
Related LinksT95R397, T95R397K6R3CZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R397K6R3CZAL Details Description
Related parts for T95R397K6R3CZAL
MODULE PWR INLET/OUTLET SNAP-IN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
LED SNAP-IN PANEL IND WHT datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf
COND ADH TRAN TAPE 12" X 108YD datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 5DB datasheet.pdf
CONN HDR 2MM 2POS VERT PCB TIN datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 0.82UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf