Vishay/Sprague T95R397K6R3ESAL
T95R397K6R3ESAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R397K6R3ESAL
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824
Datasheet Download
T95R397K6R3ESAL.pdf
Availability of T95R397K6R3ESAL
QUANTITY
T95R397K6R3ESAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R397K6R3ESAL
Internal Part NumberEIS-T95R397K6R3ESAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)