Vishay/Sprague T95R397K6R3HSAS
T95R397K6R3HSAS picture photo
Mfg. Part Number
T95R397K6R3HSAS
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 10% 2824
Datasheet Download
T95R397K6R3HSAS.pdf
Availability of T95R397K6R3HSAS
QUANTITY
T95R397K6R3HSAS Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R397K6R3HSAS
Internal Part NumberEIS-T95R397K6R3HSAS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)130 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R397K6R3HSAS
Related LinksT95R397, T95R397K6R3HSAS Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R397K6R3HSAS Details Description
Related parts for T95R397K6R3HSAS
CAP CER 150PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK PCB 30POS OR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3.77A SOT23-3 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 1/4-18NPT 4-20MA datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 16POS datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES SMD 121 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf