Vishay/Sprague T95R397M6R3CZAL
T95R397M6R3CZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R397M6R3CZAL
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
T95R397M6R3CZAL.pdf
Availability of T95R397M6R3CZAL
QUANTITY
T95R397M6R3CZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R397M6R3CZAL
Internal Part NumberEIS-T95R397M6R3CZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R397M6R3CZAL
Related LinksT95R397, T95R397M6R3CZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R397M6R3CZAL Details Description
Related parts for T95R397M6R3CZAL
WIRE SADDLE NYLON NATURAL .71" datasheet.pdf
DIODE MODULE 600V 514A Y4 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:4 2GHZ 16VFQFN datasheet.pdf
CONN HEADER R/A SGL 33POS GOLD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 1.2V 0.72W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
DIODE BRIDGE 200V 8A BR-8 datasheet.pdf
SR BTS FT 3 ASY R datasheet.pdf
LED COB CX1510 5700K WHITE SMD datasheet.pdf
IC DDR1 256MB 2.5V 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf