Vishay/Sprague T95R397M6R3LZSL
T95R397M6R3LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R397M6R3LZSL
Brief Description
CAP TANT 390UF 6.3V 20% 2824
Datasheet Download
T95R397M6R3LZSL.pdf
Availability of T95R397M6R3LZSL
QUANTITY
T95R397M6R3LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R397M6R3LZSL
Internal Part NumberEIS-T95R397M6R3LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)45 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R397M6R3LZSL
Related LinksT95R397, T95R397M6R3LZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R397M6R3LZSL Details Description
Related parts for T95R397M6R3LZSL
TRIAC SENS GATE 400V 6A TO251 datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 182POS .050 datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 3A TO220AB datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONN RCPT 2 POS BOX MNT W/SKTS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 20POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
CONN SSL IDC CONTACT 1POS SOLDER datasheet.pdf
HD 38999 19C 19#23 SKT RECP datasheet.pdf
CTV 18C 18#20 PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf