Vishay/Sprague T95R476K020HSSL
T95R476K020HSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95R476K020HSSL
Brief Description
CAP TANT 47UF 20V 10% 2824
Datasheet Download
T95R476K020HSSL.pdf
Availability of T95R476K020HSSL
QUANTITY
T95R476K020HSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R476K020HSSL
Internal Part NumberEIS-T95R476K020HSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)110 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R476K020HSSL
Related LinksT95R476, T95R476K020HSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R476K020HSSL Details Description
Related parts for T95R476K020HSSL
IC SUPERVISOR MPU 2.93V WD 8DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 64VWM 114VC SMC datasheet.pdf
MODULE PIP 10A 14VIN T/H 11-DIP datasheet.pdf
INPUT MODULE AC/DC 20MA datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS 3.3MM DL TIN datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 1.25"L X 1.9"W datasheet.pdf
CAP CER 47PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3000K 2SMD datasheet.pdf
2MM PIN STRIP HEADER 16 POSITION datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/CAP datasheet.pdf