Vishay/Sprague T95R686K016ESAL
T95R686K016ESAL picture photo
Mfg. Part Number
T95R686K016ESAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 68UF 16V 10% 2824
Datasheet Download
T95R686K016ESAL.pdf
Availability of T95R686K016ESAL
QUANTITY
T95R686K016ESAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95R686K016ESAL
Internal Part NumberEIS-T95R686K016ESAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)95 mOhm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2824 (7260 Metric)
Size / Dimension0.283" L x 0.236" W (7.20mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.150" (3.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95R686K016ESAL
Related LinksT95R686, T95R686K016ESAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95R686K016ESAL Details Description
Related parts for T95R686K016ESAL
RES SMD 75K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RELAY OPTO AC/DC 80V 100MA 8-SOP datasheet.pdf
IC 8 BIT A/D MOD FLASH 20-SSOP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 75A D2PAK datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.033UF 10% 400VDC 2DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
OSC XO 24.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf