Vishay/Sprague T95S105K025LSSL
T95S105K025LSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S105K025LSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 10% 1507
Datasheet Download
T95S105K025LSSL.pdf
Availability of T95S105K025LSSL
QUANTITY
T95S105K025LSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S105K025LSSL
Internal Part NumberEIS-T95S105K025LSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S105K025LSSL
Related LinksT95S105, T95S105K025LSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S105K025LSSL Details Description
Related parts for T95S105K025LSSL
RES 470 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING 22-26 AWG #2 YEL PIDG datasheet.pdf
SWITCH DIP SPST PIANO 9POS datasheet.pdf
HEADER 29POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 64.9 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 390NH 876MA 260 MOHM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf