Vishay/Sprague T95S105M035CZSL
T95S105M035CZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S105M035CZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507
Datasheet Download
T95S105M035CZSL.pdf
Availability of T95S105M035CZSL
QUANTITY
T95S105M035CZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S105M035CZSL
Internal Part NumberEIS-T95S105M035CZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S105M035CZSL
Related LinksT95S105, T95S105M035CZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S105M035CZSL Details Description
Related parts for T95S105M035CZSL
IC POT DGTL DUAL 10K 64P 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 0.056UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 6W datasheet.pdf