Vishay/Sprague T95S105M035ESSL
T95S105M035ESSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S105M035ESSL
Brief Description
CAP TANT 1UF 35V 20% 1507
Datasheet Download
T95S105M035ESSL.pdf
Availability of T95S105M035ESSL
QUANTITY
T95S105M035ESSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S105M035ESSL
Internal Part NumberEIS-T95S105M035ESSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.0µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S105M035ESSL
Related LinksT95S105, T95S105M035ESSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S105M035ESSL Details Description
Related parts for T95S105M035ESSL
RES SMD 698 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 40 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.80V SOT143-4 datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 25A SYNC LGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 10W DO213AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 32POS 1MM datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.03A 24V datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf