Vishay/Sprague T95S155K025LZSL
T95S155K025LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S155K025LZSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 1.5UF 25V 10% 1507
Datasheet Download
T95S155K025LZSL.pdf
Availability of T95S155K025LZSL
QUANTITY
T95S155K025LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S155K025LZSL
Internal Part NumberEIS-T95S155K025LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S155K025LZSL
Related LinksT95S155, T95S155K025LZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S155K025LZSL Details Description
Related parts for T95S155K025LZSL
SWITCH PUSH 6PDT 0.5A 100V datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN DIN SOCKET 32POS VERT GOLD datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T 1 3/4 RED 28V datasheet.pdf
MODULE THY 800V 105A ADD-A-PAK datasheet.pdf
1500 TB SOCKET WF RA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 2.7UF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf