Vishay/Sprague T95S224K035CSSL
T95S224K035CSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S224K035CSSL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.22UF 35V 10% 1507
Datasheet Download
T95S224K035CSSL.pdf
Availability of T95S224K035CSSL
QUANTITY
T95S224K035CSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S224K035CSSL
Internal Part NumberEIS-T95S224K035CSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)15 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S224K035CSSL
Related LinksT95S224, T95S224K035CSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S224K035CSSL Details Description
Related parts for T95S224K035CSSL
RES 22 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC DELAY LINE 10TAP 1US 14DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 156POS DL .635MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 88 I/O 144CSBGA datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 2PLCC SMD datasheet.pdf
RND SPACER 0.125" NYLON 24.38MM datasheet.pdf
IC FPGA 106 I/O 164MBGA datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 30V SMA datasheet.pdf