Vishay/Sprague T95S225K016HSSL
T95S225K016HSSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S225K016HSSL
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 10% 1507
Datasheet Download
T95S225K016HSSL.pdf
Availability of T95S225K016HSSL
QUANTITY
T95S225K016HSSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S225K016HSSL
Internal Part NumberEIS-T95S225K016HSSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S225K016HSSL
Related LinksT95S225, T95S225K016HSSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S225K016HSSL Details Description
Related parts for T95S225K016HSSL
LIGHT PIPE 3POS RJ JACK SQ LENS datasheet.pdf
FIXED IND 270UH 420MA 1.11 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V/1.8V 0.3A 8MLF datasheet.pdf
RES 0.5 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 19 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf