Vishay/Sprague T95S225M016CSAL
T95S225M016CSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95S225M016CSAL
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507
Datasheet Download
T95S225M016CSAL.pdf
Availability of T95S225M016CSAL
QUANTITY
T95S225M016CSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S225M016CSAL
Internal Part NumberEIS-T95S225M016CSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S225M016CSAL
Related LinksT95S225, T95S225M016CSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S225M016CSAL Details Description
Related parts for T95S225M016CSAL
TOOL HAND CRIMP FOR 18-24AWG datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2312 datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20QSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 97.6 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 40MSPS LP 28-SOIC datasheet.pdf
OSC PROG HCSL 1.8V 150PPM OE SMD datasheet.pdf
2MM HDM BP PW PF 30AU GF 3CKT datasheet.pdf
DIODE MODULE 40V 20A datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf