Vishay/Sprague T95S225M016LSAL
T95S225M016LSAL picture photo
Mfg. Part Number
T95S225M016LSAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507
Datasheet Download
T95S225M016LSAL.pdf
Availability of T95S225M016LSAL
QUANTITY
T95S225M016LSAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S225M016LSAL
Internal Part NumberEIS-T95S225M016LSAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S225M016LSAL
Related LinksT95S225, T95S225M016LSAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S225M016LSAL Details Description
Related parts for T95S225M016LSAL
IC OPAMP VFB 400MHZ 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 800MA 604 MOHM datasheet.pdf
SENSOR MAG SW 20G STNDRD 8-MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 85POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
EVALUATION BOARD FOR M54451 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.3A TSOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
Connector Receptacle 60 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 80V 2A SOD123H datasheet.pdf