Vishay/Sprague T95S225M016LZSL
T95S225M016LZSL picture photo
Mfg. Part Number
T95S225M016LZSL
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1507
Datasheet Download
T95S225M016LZSL.pdf
Availability of T95S225M016LZSL
QUANTITY
T95S225M016LZSL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S225M016LZSL
Internal Part NumberEIS-T95S225M016LZSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S225M016LZSL
Related LinksT95S225, T95S225M016LZSL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S225M016LZSL Details Description
Related parts for T95S225M016LZSL
CONN HEADER 116POS W/POSTS SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 237K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
ANT DIRECT PNL 7.5DBI 10"SMA FEM datasheet.pdf
RES SMD 4.75K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
WASHER SHOULDER M3 NYLON datasheet.pdf
DC/DC SM 1W 12V-5V SINGLE 4.2KV datasheet.pdf