Vishay/Sprague T95S225M020LZAL
T95S225M020LZAL picture photo
Mfg. Part Number
T95S225M020LZAL
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 20V 20% 1507
Datasheet Download
T95S225M020LZAL.pdf
Availability of T95S225M020LZAL
QUANTITY
T95S225M020LZAL Order Process
Ship out your order
Specifications of T95S225M020LZAL
Internal Part NumberEIS-T95S225M020LZAL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,250
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesTANTAMOUNT® T95
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1507 (3718 Metric)
Size / Dimension0.143" L x 0.072" W (3.63mm x 1.83mm)
Height - Seated (Max)0.056" (1.42mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeS
FeaturesCOTS (High Reliability)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T95S225M020LZAL
Related LinksT95S225, T95S225M020LZAL Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
T95S225M020LZAL Details Description
Related parts for T95S225M020LZAL
BOARD EVAL MEMS FOR LIS3L02DQ datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 2X1 16QSOP datasheet.pdf
RELAY SOFTSTART 480V 90A AC OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES SMD 549 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 3POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
INTERCHANGEABLE CHIP .2C datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
PCB SSR 480VAC/40A DC IN TP RN datasheet.pdf
HEATSHRINK LABEL 0.250" datasheet.pdf